Jak se zbavit karpálního tunelu a lupavého prstu
Karpální tunel je kostěno-vazivová struktura, jejíž dno je tvořeno sklesnutím zápěstních kůstek, na jejichž okrajích jsou vyvýšeniny. Stropem je pak silný příčný vaz napjatý mezi těmito vyvýšeninami na palcové a malíkové straně ruky. Tunelem probíhá středový nerv a dále šlachy ohýbačů prstů a palce. Někdy může postupně dojít ke zúžení kanálku, ať již na podkladě změny jeho vlastní velikosti, či zvětšením objemu tkání (šlach a jejich obalů), které zde procházejí. Výsledkem je pak vzrůstající tlak uvnitř tunelu, na který je nejvíce citlivý právě tudy probíhající středový nerv. Tento mechanismus je příčinou vzniku onemocnění – syndromu karpálního tunelu, kterým bývá postiženo asi 10 % všech lidí. Ve větší míře se vyskytuje u žen.
Pacient popisuje hlavně po ránu otoky rukou a ztuhlost. Bolest je ostrá, pichlavá a šířící se na předloktí, nejsilnější je na palci, ukazováčku a prostředníčku. Pacient si také stěžuje na mravenčení.
S výše uvedenými příznaky je zapotřebí navštívit neurologa, který provede vyšetření EMG – elektromyografii, na jehož základě se rozhodne o možné operaci. Neléčený syndrom vede k trvalé necitlivosti prstů ruky.
Při mírných obtížích se volí konzervativní terapie ve smyslu polohování, dlahování či obstřiků. Dříve či později se přistupuje k chirurgickému řešení. Operace karpálního tunelu se provádí ambulantně v lokální anestezii, trvá zhruba ½ hodiny a není pro pacienta nijak zvlášť náročný. Při operaci se odstraní zbytnělé vazivové pouzdro. Pacient může pociťovat výraznou úlevu již druhý den po operaci.
Před ošetřením budete poskytovat informovaný souhlas, který si můžete přečíst zde.
Cena odstranění syndromu karpálního tunelu
Konzultace | 500,- |
Operace syndromu karpálního tunelu | 5.300,- |
Operace lupavého prstu | 2.800,- |
Operace syndromu karpálního tunelu provádí MUDr. Martin Bombic